Hírek

Bemutatkozik a Viszáki Önkéntes Tűzoltó Egyesület
2025. július 17. 08:16
A Viszáki ÖTE 130 éves történetéből szemezgetünk.

A viszáki önkéntes tűzoltóság gyökerei egészen 1894-ig nyúlnak vissza. A szervezet első parancsnokaként Dávid Mihály nevét jegyzik fel, míg az egyesület elnöki tisztét az alapítás évében Dávid Ferenc látta el – emlékezett vissza dr. Gérnyi János, aki 2021-ben az egyesület vezetőjeként beszélt a kezdetekről. Mint elmondta, már a legelső időkben is széles társadalmi támogatottságot élveztek: szinte minden helyi család részt vett valamilyen formában az egyesület életében – akár aktív tagként, akár pártolóként. A régi számadó könyvek tanúsága szerint az összefogás és a közös felelősségvállalás mindig is meghatározó volt Viszák közösségében – ez az, ami a település erejét is adja.

Királyi támogatás az elején

Ahogyan arról a Magyar Hírlap 1895. július 30-i száma tudósít, az önkéntesek rögtön az elején királyi támogatásban részesültek: „A király a hegyhát-moráczi és viszáki önkéntes tűzoltó-egyleteknek egyenkint 80—80 frt, a gelénházai és márokföldi önkéntes tüzoltó-egyesületeknek pedig egyenkint 60—60 frt, összesen 260 frtot magánpénztárából adományozott.”

Az egyesület múltjára nemcsak az iratok emlékeztetnek: a tűzoltók féltve őrzik az 1937-ben készült csapatzászlót is, amelyen máig olvasható a jelmondat: „Istennek dicsőség, egymásnak segítség”. A zászlórúdra erősített, névre szóló gravírozott szegek az egykori támogatók emlékét őrzik, köztük olyan nevekkel, mint grófok, orvosok, tanítók, egyházi személyek vagy éppen országgyűlési képviselők. A legnagyobb megtiszteltetés a zászlóanya szerepe volt, míg az egyesület fővédnöki tisztét Habsburg Róbert főherceg, a védnöki posztot pedig gróf Sigray Antal töltötte be.

 

Versenyek

Az egyesület fennállása óta szinte folyamatosan működött, versenyeken is részt vettek. Ahogyan az Új Nemzedék 1928. szeptember 12-i számában írja: „A vas megyei tűzoltókvasárnap Szombathelyen megyei versenyt rendeztek.A verseny eredménye a következő: A fecskendő szerelőverseny: 1. Sárvár. 2. Tokorcs. 3. Szentléránt. 4. Pese. 5. Gyöngyösszőllős. 6. Viszák.” Vagy ahogyan a Vasmegye 1951. május 29-i számában olvasható: „Tűzoltónap és járási tűzoltó verseny volt vasárnap Nádasdon. Mintegy 12 tűzoltócsapat vett részt. A verseny előtt szakértekezlet volt, ahol a helyi tanács vezetői és Molnár Gáspár elvtárs, a megyei parancsnokság vezetője tartott előadást. A versenyt Nádasd nyerte, jutalmul oklevelet kapott. 2. Felsőberkifalu, 3. Viszák.” Vagy a Vasmegye 1951. szeptember 18-i számában: „Szombathelyen vasárnap megyei tűzoltóversenyt rendeztek. A tűszoltók délelőtt szakértekezleten vettek részt. Itt Molnár Gáspár tűzoltóosztályparancsnok Gaál Ferenc alezredes, a belügyminisz.térium kiküldője és Diósei György elvtárs ,a megyei tanács elnöke tartott beszámolót. Délután a Március 15-téren kezdetét vette a verseny, melyre a tűzoltócsapatok és tűzoltóparancsnokok a körmendi tűzoltózenekarral az élen felvonultak. A versenyen 14 férfi és egy női csapat, a járási versenyek I. ésII. helyezettei vettek részt. A megyei tűzoltóversenyt Celldömölk II csapata nyerte meg: 2. Kemenesmihályfa, 3. Viszák. Az első helyezettek értékes jutalmakat, míg atöbbiek oklevelet kaptak. A községi tűzoltócsapatok versenyszámainak lebonyolításai után került sor az állami tűzoltóság bemutatójára, majd a verseny befejezése után a Mezőgépgyár kultúrtermében táncmulatságot tartottak.” 

 

Önállóság 1991-től

Bár a hetvenes években ideiglenesen összevonták a környező települések hasonló szervezeteivel, 1991-től ismét önállóan tevékenykedik. A község önkormányzata biztosítja számukra a szertárhelyiséget, és szükség esetén járművet vagy egyéb támogatást is – ez utóbbi sokszor nemcsak pénzbeli segítséget jelent, hanem erkölcsi és logisztikai hátteret is.

Az önállóság után nem sokkal az akkor alig 300 lelkes település önkormányzata a 100. évforduló alkalmából kismotorfecskendőt vásárolt az egyesületnek, ahogy arról Sebők Zoltán, a falu akkor újraválasztott polgármestere beszámolt a Vas Népének (1995. január 4-i szám): „Az orvosi rendelőnk felszereltségét javítottuk, s az elmúlt esztendőben a megalakulásának 100. évfordulóját ünneplő tűzoltóegyesületünknek vásároltunk egy nagyteljesítményű, használt motoros fecskendőt.” 

A viszáki önkéntes tűzoltók jelenleg 2. kategóriás beavatkozó egységként működnek, a körmendi hivatásos tűzoltósággal együttműködésben. Bár Viszák szerencsére elkerülte a súlyosabb katasztrófákat, kisebb beavatkozásokra már több alkalommal is szükség volt: oltottak már kazaltüzet, amely veszélyeztetett egy lakóépületet, beavatkoztak, amikor egy kocsibeálló zsúpteteje kapott lángra, vagy amikor egy fatüzelésű ház kéménye gyulladt ki. Részt vettek a helyi utakra dőlt fák eltávolításában is, illetve a 2018-as árvíz során is segítettek a kiöntött Viszáki-patak vízének visszatartásában, megelőzve a lakóházakat fenyegető károkat.

A technikai felszereltségük folyamatosan fejlődik: bár tűzoltógépkocsival egyelőre nem rendelkeznek, eszköztáruk évről évre bővül. Jelenleg 24 aktív tagjuk van, ami egy közel 250 fős falu esetében kiemelkedő arány. Az elnök szerint azonban nem csak a taglétszám a fontos: amikor szükség van rá, azok is segítenek, akik hivatalosan nem tagjai az egyesületnek. Ez a szolidaritás teszi Viszákot különlegessé.

Az egyesület élő kapcsolatot tart fenn határon túli magyar közösségekkel is: rendszeresen látogatják egymás rendezvényeit, ápolják a korábbi barátságokat, ismeretségeket. Emellett szoros együttműködés jellemzi kapcsolatukat a Viszáki Polgárőrséggel, az Asszonykórussal, valamint a szomszédos települések önkéntes tűzoltóival (Ivánc, Kisrákos, Pankasz).

– Ahogy a régi elnevezés is utal rá, a „egylet” szó azt jelenti: egyek vagyunk – fogalmazott az elnök. – Mi is ebben hiszünk: hogy együtt, közösségként tehetünk a faluért és egymásért. Ez a legfőbb célunk.

 

Százharminc éves jubileum

2024. szeptember 28-án a viszáki kultúrházban tartották az egyesület fennállásának 130. évfordulóját. Az eseményen részt vett a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Körmendi Kirendeltség küldöttsége: Balázs Zsolt tűzoltó alezredes képviselte őket – számolt be a Vas Megyei Katasztrófavédelem honlapja.

A megemlékezés fénypontja volt a zászló ünnepélyes megszentelése: a történelmi egyházak képviselői megáldották a zászlót, miközben a Viszáki Asszonykórus dalcsokorral tette még ünnepélyesebbé a szolgálatot.

Az ünnepségen elismerő okleveleket osztottak ki a kiemelkedő helytállásért – Domján Balázs, Magyar Zoltán és Simon Zsolt viszáki tűzoltók részére – akiknek munkáját a megyei katasztrófavédelem is nagyra értékeli.

 

Érdekességek

Doromby József: A volt cs. és kir. 83-as és 106-os gyalogezredek története és emlékkönyve (Budapest, 1934) böngészése közben bukkantunk egy viszsáki születésű honvédre, aki természetesen tagja volt a helyi önkéntes tűzoltó testületnek is. Rövid életrajza a következőképpen hangzik:

„Gaál Kálmán,1. szakaszvezető. Viszák. 1890-ben született Viszákon; atyja keze alatt tanulta a kádármesterséget s szaktudását fejlesztve, 1920-ban önállósította magát. 1913-ban a pólai tengerészethez vonult be, de három hónap multán felmentést kapott. 1914-ben a 83-asokkal ment az orosz harctérre s részt vett az ivangorodi, lublini, sulosovai harcokban. 1916 júniusban Podkamiennél megsebesült s felgyógyulása után Bécsbe került s ill étte az összeomlás. Az önk. tűzoltóejgyl., s a községi képviselőtestület tagja.”